Endodonti

Endodonti

Endodonti Nedir?

Endodonti bilim dalı, dişin pulpası ve dişi çevreleyen dokularda meydana gelen hastalıkların ve yaralanmaların tedavisi ve bu bölgenin form ve fonksiyonuna yeniden kavuşturulması amacıyla yapılan tedavileri kapsamaktadır.

Endodontik tedavi veya yaygın bilinen ismiyle kök kanal tedavisi, dişin içinde yer alan pulpanın (damar-sinir paketi) hastalıklarını tedavi etmek amacıyla yapılan işlemlerin tümünü ifade eder. Endodontik tedavi ile enfekte olmuş sinir dokusu, kan damarları ve diğer hücresel artıklar kök kanalından uzaklaştırılır, daha sonra kanal eğeleri ve dezenfektan solüsyonlar aracılığıyla kök kanal boşluğu temizlenip şekillendirilir ve doku dostu materyaller kullanılarak sızdırmazlık (inert) sağlayacak şekilde doldurulur.

Endodontik tedavinin kapsamı; hasar görmüş pulpanın tedavisi (pulpa kaplaması, amputasyon), hastalıklı pulpanın tedavi edilmesi (kök kanal tedavisi), travmaya uğramış dişlerin tedavisi (avülsiyon, replantasyon vb), endodontik cerrahi, endodontik tedavi görmüş dişlerin restorasyonu (post-kor yapımı), kök oluşumunun tamamlanması veya apikal tıkaçlamanın sağlanması (apeksogenezis ve apeksifikasyon), başarısız kök kanal tedavilerinin yenilenmesi ve kanal tedavisi sonrası rengi koyulaşmış dişlerin ağartılmasından oluşmaktadır.

Endodonti Anabilim Dalı, Dişhekimliği Fakültesi Klinik Bilimleri'ne bağlıdır. Lisans, Doktora ve Uzmanlık eğitimi verilmektedir. Doktora programı; Sağlık Bilimleri Enstitüsü’ne, uzmanlık programı ise Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak yürütülmektedir.