Koruyucu Diş Hekimliği

Koruyucu Diş Hekimliği


Ağız içerisinde sorunların oluşmasından önce önlem amaçlı yapılan daha ekonomik daha az acı verici bir uğraştır. Koruyucu diş hekimliği hem hekim tarafından yapılan bazı işlemler hemde hekim tarafından anlatılıp yapılması gereken uygulamalardır. Diş hekiminiz çocukluktan yetişkinliğe giden bu uzun yolda rehberiniz olacaktır.

Koruyucu hekimliğin önemi:

Sağlıklı dişleri olan bireyler daha kolay çiğner ve besinlerden daha fazla yararlanırlar,  daha çabuk ve daha net konuşurlar,daha sağlıklı gülümserler. Sağlıklı dişleri olan çocukların genel sağlıklarını etkileyecek bir durum yoktur, aksi halde sağlıksız bir ağız vücudun genel sağlıgını tehdit eder. Sağlıklı bir ağız görünümde bir özgüven kazandırır. Koruyucu diş hekimliği bireyin ağız sağlığı için erken dönemde çok geç olmadan, kısa seanslarla uygulanan ve  daha ekonomik  bir yöntemdir.

Koruyucu diş hekimliğin başlangıcı:
Koruyucu diş hekimliği dişlerin sürmesiyle başlar. Çocuğunuzun ilk dişi çıktığında diş hekiminizi ziyaret ediniz. Ne kadar erken kontrollere başlarsanız çocuğunuzun diş sağlığını o kadar daha erken korumaya başlarsınız.

Ailelerin rolü:
Bizler,  çocuğunuzun diş sağlığını değerlendirdikten ve gerekli işlemleri uyguladıktan sonra   evde uygulayacağınız bir bakım programı hazırlayarak size yapmanız gerekenleri anlatırız. Bunlar fırçalama, diş aralarını temizleme, beslenme alışkanlıkları ve gerekirse florid uygulamalarını içerecektir. Bunlara uyulduğu takdirde hem çocuğunuzun sağlıklı dişleri olacaktır hem de ona bu uygulamaları sürekli yapmasını aşılamış olacaksınız.

Diş hekiminin yaptığı koruyucu uygulamalar:
Florid uygulamaları ve bazı işlemler dişlerin koruma programlarının bir parçasıdır. Ancak bunlar yeterli olmayabilir, ayrıca diş çürümelerinin önlenmesi için sealant uygulanması, spor yaralanmalarından dudaklar, çene eklemi ve dişlerin korunması için koruyucu ağızlık uygulanması, ortodontik problemlerin erken teşhisi ve tedavileriyle erken dönemde ileride oluşabilecek sorunların önune geçer.